17 Ocak 2008 Perşembe

Çin işi Japon işi

Bu Çin milletini tutabilene aşk olsun, akıl almaz işler yapıyorlar. Daha önce Oyungezer Dergisi’nde Çinlilerin Varyaq uçak gemisi ve Nintendo Wii’nin kopyası Çintendo Vii’den bahsetmiştim. Dünya ekonomisini altüst eden ürünlerini az çok biliyor ve yaşıyoruz zaten. “Ne alırsan 1 YTL” ve “yarım kullanımlık” tanımları dilimize Çinceden geçti desem yeridir.

Konsollara kopya oyunları çalıştıran çipler de üreten Çinliler, otomotiv sektöründe de ciddi şekilde ataktalar. Gerçi özellikle Samand modeli ile öne çıkan İran otomobilleri ve 2500$’a dünyanın en ucuz arabasını üreten Hint firmaları kendilerine rakip oluyor ama Çinliler gerçekten belden aşağı vuruyorlar. Dünyanın önde gelen markalarının oldukça revaçtaki modellerinin ucuz kopyalarını yapan Çinliler, taklit ettikleri modellere bariz benzetmeme gibi bir kaygı da taşımıyorlar. BMW markasını BYD ile kopyalayan, binek arabalarından ciplere kadar sınır tanımayan Çin otomobilleri bu Şubat ayında Türkiye piyasasına da giriyor.

Euro NCAP testinde 5 üzerinden hiç alan Amulet modelinin üreticisi olan Chery firması, Türkiye’de Chery Bilgi Hattı (0212 337 43 44) ve Yol Yardım Hattı olmak üzere iki servisini çoktan başlattı bile. Burnumuzun dibinde satış yapmayı kafaya koyan Çinlilerin bu otomobilleri sadece nüfus planlaması için üretmedikleri belli oldu. Alan, binen, kullanan elbet olacak ama iki kere düşünün demekten alamıyor insan kendini.2 yorum:

Adsız dedi ki...

NOKIA'yı da, NOKIYA, NOKOYA gibi isimlerle piyasa sürmüşlükleri var bu adamların. Ama helal olsun, dış görünümünü aynen kopyalamayı başarabiliyorlar. Fakat içi boş, ayrı konu tabii. Bir de aklıma gelenlerden, SONY kopyası SQNY markası var ki, yıllar önce bir arkadaşımda o marka bir walkman vardı :).

Adsız dedi ki...

TÜRKİYE İNTERNET RALLİ ŞAMPİYONASI genel klasman 1.si ödül olarak TOSFED onaylı bir yarışta start alma hakkı elde edecektir.(prensipte anlaşma sağlanmıştır) sponsor görüşmeleri nedeniyle kayıtlar 10 marta, 12 ayaklık yarışın ilk ayağı ise 13 mart tarihine ertlenmiştir. duyrulur.

ozan baş
rallivideo.com