12 Nisan 2008 Cumartesi

Bükreş Konseri Yayında!!!


Popun Kralı, rekor kıran Thriller albümünün 25. yılını bir MSN özel konseriyle kutluyor. Live In Bucharest:The Dangerous Tour (Bükreş'te Canlı: Dangerous Turnesi), Michael Jackson'ın bugüne dek canlı yayında baştan sona görüntülenen tek konseri. İzlemek için tıklayın.

Popun Kralı, rekor kıran Thriller albümünün 25. yılını bir MSN özel konseriyle kutluyor. Live In Bucharest:The Dangerous Tour (Bükreş'te Canlı: Dangerous Turnesi), Michael Jackson'ın bugüne dek canlı yayında baştan sona görüntülenen tek konseri. 1992'de çekilen konser, sanatçıyı kariyerinin zirvesinde, "Wanna Be Startin' Somethin," "Billie Jean," "Beat It" ve tabii "Thriller" gibi klasiklerinde ay yürüyüşü yaparken görüntülüyor.

Guiness Rekorlar Kitabı'nan "Tüm Zamanların En Başarılı Eğlence Sanatçısı" olarak geçen Jackson, pop kültürünün en sevilen ve en ileri gelen sanatçılarından biri. Dünya Müzik Ödülleri tarafından Binyılın En Çok Satan Erkek Pop Sanatçısı ve Amerika Müzik Ödülleri tarafından Yüzyılın Sanatçısı seçildi. Ayrıca Rock & Roll Hall of Fame'de iki kere yer aldı: 1997'de Jackson 5'in bir üyesi ve 2001'de bir solo şarkıcı olarak.

1984'te Jackson 12 Grammy adaylığı alarak ve sekizini kazanarak bir yılda en çok Grammy Ödülü alan sanatçı unvanıyla bir rekora imza attı. O yıl Michael'in yedi Grammy'si Thriller'a verildi: Yılın Albümü; Yılın Plağı("Beat It"); En İyi Erkek Pop Vokal Performansı("Thriller"); En İyi Düzenleme –Klasik Olmayan (Thriller); En İyi Erkek Rock Vokal Performansı("Beat It"); En İyi Erkek R&B Vokal Performansı("Billie Jean"); En İyi R&B Şarkısı("Billie Jean"). Aynı yıl sekiz Amerika Müzik Ödülü ve üç MTV Video Müzik Ödülü aldı. Ertesi yıl, "Michael Jackson'ın Thriller'ının Yapımı", 27. Grammy Ödülleri'nde En İyi Video Albüm ödülüne layık görüldü.
Bu yıl Epic/Legacy Plakçılık, Michael Jackson'ın dünyada tüm zamanların en çok satan albümü Thriller'ın 25. yıldönümünü kutlamak üzere pop kültürünün mihenk taşı, rekorlar kıran bu olağanüstü albümün genişletilmiş lüks versiyonunu çıkardı.

The Thriller - 25th Anniversary Edition'da orijinal albümün tamamı yanısıra yedi bonus şarkı ve bir DVD yer alıyor. DVD'de Thriller'dan kısa filmler ("Thriller," "Beat It," and "Billie Jean") ve 1983'te yayınlanan "Motown 25: Yesterday, Today, Forever" adlı efsanevi televizyon özel programından onu büyük üne kavuşturan, Emmy'e aday gösterilmiş "Billie Jean" performansı yer alıyor.

Thriller'ın genişletilmiş yeni versiyonu daha önce hiçbir formatta yayınlanmamış altı şarkıyı da içeriyor: Fergie ile "Beat It 2008"; "Billie Jean"in yeni bir Kanye West remiksi; Akon'la "Wanna Be Startin' Somethin'"in yeni versiyonu; "The Girl Is Mine" ve "P.Y.T."nin Will.i.am remiksleri; ve "For All Time", orijinal kayıt seanslarından Michael Jackson'ın tekrar miksleyip mastırladığı ve daha önce yayınlanmamış kayıtlar.

25 yıl önce ilk kez Amerika'da çıkan Thriller, Michael Jackson'ın altıncı solo albümü ve prodüktör Quincy Jones'la yaptığı ikinci albüm. Jones, Jackson 5'in baş vokali eski çocuk yıldızını, bir anda dünya starlığına yükseltti. Thriller'ın nabız sesleri eşliğinde dünya dans figürleri literatürüne "robot" ve "ay yürüyüşü"nü sokan Michael Jackson, ana akım pop kültürünün bütün yönlerinde devrim yaratmış ve bu süreçte dünyanın en popüler eğlence sanatçısı olmuştu.

Orijinal Thriller, inanılmaz bir biçimde arka arkaya 80 hafta Amerika İlk 10 listesinde yer almış, bunun 37 haftasında 1 numarada kalmıştı. Albümün orijinal dokuz şarkısının yedisi Billboard Hot 100 listesinde İlk 10'da yer almış; Thriller şarkıları Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, Avustralya, Danimarka, Belçika, Güney Afrika, İspanya, İrlanda, Yeni Zelanda ve Kanada'da listelerde birinci sıralara yükselmişti.

Thriller, iki yıl üst üste (1983 ve 84) Amerika'nın en çok satan albümü olan ilk ve tek plak olarak tarih yazmıştır. 1985'te Guiness Rekorlar Kitabı, Thriller'ı bugüne dek hala geçerliliğini koruyan bir rekorla "Tüm Zamanların En Çok Satan Albümü" diye nitelendirmiştir.

Hiç yorum yok: